Informacje osobowe i kontaktowe do organizacji.
Data rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym: 2015-03-12
KRS 0000547893
NIP 9372673332
REGON 36099034000000
Siedziba i adres Stowarzyszenia: ul. Widokowa 10, 43-354 Czaniec
Adres do korespondencji: ul. Widokowa 10, 43-354 Czaniec
Nr. telefonu 608 413 152, e-mail kolbersalahalina@interia.pl
Zarząd Stowarzyszenia:
Prezes – Maria Tolarczyk.
Wiceprezes – Witold Nowakowski Kazimierz.
Skarbnik – Halina Kolber – Sala.
Członek zarządu– Maria Winiarczyk.
Członek zarządu– Bogusław Harat.
Skład osobowy Komisji Rewizyjnej:
Przewodniczący – Krzysztof Pszczółka
Członek – Marek Sporek
Członek – Bożena Adamska-Płonka
Poprzedni Prezesi: Maria Tolarczyk Maria
Historia i informacje dotyczące działalności.
Organizacyjne zebranie Stowarzyszenia (SSCz) odbyło się 19.11.2014 roku, na którym zatwierdzono i przyjęto statut oraz wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną.
W pierwszym okresie Zarząd zajął się sprawami organizacyjnymi, w wyniku których decyzją Sądu Rejonowego z dnia 11.03.2015r. Stowarzyszenie zostało wpisane w dniu 12.03.2015 r. do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547893.
Otwarto konto bankowe, środki pieniężne ulokowano na rachunku w Banku Spółdzielczym w Porąbce Filia Czaniec 43 - 354, ul. Kard. Karola Wojtyły 30.
Założono Kronikę Stowarzyszenia.
Rok 2015
Celem zaprezentowania założeń i celów działania Stowarzyszenia w dniu 18.06.2015 r. zorganizowano spotkanie z radnymi, prezesem PSL, panią sołtys Małgorzatą Czernik oraz innymi przedstawicielami społeczności czaniekiej.
We współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Czańca oraz proboszczem Parafii Stanisławem Śmietaną rozpoczęto starania o powstanie obelisku upamiętniającego miejsce gdzie stał dom rodzinny Wojtyłów. Aktualne prace dotyczyły wydzielenia miejsca, projektu pomnika oraz zabezpieczenia środków finansowych na w/w plan.
Rok 2016
Starania dotyczące powstania obelisku upamiętniającego miejsce gdzie stał dom rodzinny Wojtyłów zakończono wybudowaniem w/w obelisku oraz zorganizowaniem spotkania (VI zjazd) rodziny Wojtyłów w dniu 7 maja 2016r..
Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Gimnazjum w Czańcu, im. K.K.Wojtyły. Mszę św. i wspólny obiad uświetnił Chór Potok. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele mediów publicznych. Informacje o Zjeździe Rodu Wojtyłów pojawiły się w: Kronice Beskidzkiej, na Portalu Gwiazda Cieszyńska, w Tygodniku Katolickim Niedziela oraz Regionalnym Portalu Informacyjnym - Beskidzka 24.
W dniu 18 maja w urodziny Św. Jana Pawła II, obelisk upamiętniający miejsce gdzie stał dom rodzinny Wojtyłów przy ul. Bratków 3 po intencyjnej mszy św., został poświęcony przez Proboszcza Parafii Czaniec Stanisława Śmietanę. W uroczystości brała udział rodzina Wojtyłów i lokalna społeczność.
W ramach realizacji planu na 2016 r. w dniu 19.02.2016r. odbyła się prelekcja Piotra Flisowskiego pt. Autostopem do Dubaju w której uczestniczyło około 50-60 słuchaczy.
Z okazji Dni Czańca 11-12.06. 2016r., SSCz posiadało swoje stoisko na którym prezentowało twórczość rejonu Podbeskidzia: rękodzieło, malarstwo. Przez dwa dni na Stadionie LKS Czaniec zorganizowano wystawę malarską Józefa Faber oraz wyroby koronkarskie i obrazy tworzone różnymi technikami podopiecznych Powiatowych Zakładów – Opiekuńczo Leczniczych z Grojca.
2017
Zarząd SSCZ podjął starania do zaadoptowania pomieszczenia w Kółku Rolniczym w Czańcu celem utworzenia Regionalnej Izy Pamięci. Podjęto w tym celu stosowną uchwałę.
W ramach realizacji zadania publicznego powstała publikacja pt. „Czaniec na starych fotografiach i w dawnych dokumentach”, w nakładzie 600 szt., stron 36. Jej darmowe rozpowszechnianie do bibliotek, (również jako egzemplarze obowiązkowe) i wśród mieszkańców Gminy Porąbka oraz osób spoza Gminy doprowadziły do promowania dziedzictwa historyczno-kulturowego i ukazania wsi Czaniec jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Forma wydawnictwa z dobranymi źródłami ikonograficznymi i archiwalnymi wraz z komentarzem naukowym była materialnym i trwałym narzędziem w działaniach związanych z zachowaniem dziedzictwa Gminy Porąbka i jego promocją. Wydawnictwo było rozdawane podczas prezentacji wydawnictwa i wernisażu wystawy w dniu 4.11.2017 r. oraz podczas całodziennego prezentowania wystawy w dniu 5.11.2017 r.
W ramach zadania została zorganizowana wystawa czasowa, na której zaprezentowano 50 dużych powiększeń zdjęć i materiałów archiwalnych dotyczących wsi Czaniec wraz z komentarzem historycznym, cześć z nich również w zestawieniu z obecnymi widokami, doprowadziła do upowszechniania wiedzy historycznej o wsi Czaniec, co służyło zachowaniu dziedzictwa kulturowego Gminy Porąbka.
Na prośbę dyrekcji Szkoły Podstawowej w Czańcu udostępniono wystawę dla uczniów szkoły w dniu 6.11.2017 r., a także na prośbę Dyrektor Domu Kultury w Porąbce w czasie obchodów Święta Niepodległości w dniu 11.11.2017 r.
W okresie 11.11.2017 r. do 19.11.2017 r. przesłano i rozdysponowano książki do bibliotek narodowych oraz gminnych i szkolnych. W dniu 20.11.2017 r. nastąpiło podsumowanie i zakończenie zadania.
Rok 2018
Z okazji 40 lat wyboru K.K.Wojtyły na papieża SSCz zorganizowało wystawę oraz spotkanie (VII zjazd) rodziny Wojtyłów w dniu 13.10. 2018 r.. Oprawę artystyczną uroczystości i wspólny obiad uświetnił Chór Potok. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele mediów publicznych. Informacje o Zjeździe Rodu Wojtyłów pojawiły się w Naszym Dzienniku. Wernisaż wystawy był dostępny w dniach 13-17.10.2018 w Domu Kultury w Czańcu.
W czasie rocznicowej uroczystości po intencyjnej mszy św. 16.10.2018r. złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. W uroczystości brała udział rodzina Wojtyłów.
W dniu 11.11.2018 r. odprawiono mszę w intencji poległych w czasie II wojny światowej. Oczytano nazwiska umieszczone na obelisku, na cmentarzu w Czańcu.
W Kółku Rolniczym w Czańcu przygotowano pomieszczenie celem adaptacji na Regionalną Izbę Pamięci.
Rok 2019
W dniu 21. 09. 2019 w Domu Kultury w Czańcu odbyły się uroczyste obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowane przez SSCz i Gminę Porąbka. Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w kościele Parafialnym Czańcu. Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów czanieckich placówek oświatowych oraz prezentacja multimedialna i prelekcja w wykonaniu Marty Tylzy - Janosz pt. Czaniec w cieniu wojny.
Zgodnie z planem z inicjatywy SSCz powstała w Czańcu Regionalna Izba Pamięci. W tym celu dokonano remontu i zaadoptowano pomieszczenie w Kółku Rolniczym. Nagromadzone eksponaty, pamiątki, kroniki uporządkowano. Pod koniec 2019 roku wykonano zdjęcia zgromadzonych eksponatów celem opracowania folderu.
Trwały pracę zwiazane z wydanie folderu promującego Regionalną Izbę Pamięci w Czańcu.
W dniu 1.03. 2019 odbyło się Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie SSCz podsumowujące rok 2018 oraz 12.04.2019 doszło do wyboru nowego składu osobowego Zarządu SSCz.
ROK 2020
Na początku 2020 roku opracowany został folder na podstawie zgromadzonych eksponatów w Regionalnej Izbie Pamięci w Czańcu.
Na zewnętrznej elewacji Domu Kultury w Czańcu umieszczono napis informujący o funkcjonowaniu SSCz na terenie Czańca. Wykonano również remont korytarza wiodący do Regionalnej Izby Pamięci. Na zewnętrznej elewacji Kółka Rolniczego w Czańcu umieszczono napis „Stowarzyszenie Sympatyków Czańca” oraz „Regionalna Izba Pamięci” wykonane przez Stanisława Kajora artystę rzeźbiarza z Czańca.
W ramach współpracy związanej z obchodami 100-lecia urodzin Jana Pawła II Izbę Regionalną w Czańcu odwiedzili pracownicy Urzędu Gminy z Porąbki. Zgromadzony materiał oraz wykonane tam zdjęcia wykorzystano do zredagowania artykułu w czasopiśmie gminnym „NASZA GMINA”.
Z powodu pandemii COVID -19 kontakt z zarządem i członkami SSCz utrzymano za pomocą emali lub telefonicznie.
ROK 2021
Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie SSCz odbyło się w trybie korespondencyjnym z powodu pandemii COVID 19.
Częściowo uporządkowano pamiątki nagromadzone w Izbie Regionalnej oraz zaplanowano uroczyste otwarcie.
Podjęto starania celem otwarcia strony internetowej SSCz.
2022
Zakończyła się wstępna realizacja projektu dotyczącego dostosowania i wyposażenia Regionalnej Izby Pamięci w Czańcu. W Izbie znajduje się szereg eksponatów – kronik, różnych sprzętów gospodarstwa domowego, haftowanych serwet, obrazów i makatek głównie z przełomu XIX/XX wieku, pochodzących z najbliższej okolicy oraz pamiątek z domu rodziny Wojtyłów pradziadów Jana Pawła II. Zgromadzone dotychczas w Izbie przedmioty zostały właściwie wyeksponowane, a miejscowość zyskała miejsce, w którym będą mogły odbywać się różnego rodzaju zajęcia, spotkania, szkolenia, prelekcje itp.
Oficjalne otwarcie Izby odbyło się 21 - 22 października 2022 roku.
Otwarcia ekspozycji dokonała prezes SSCZ Maria Tolarczyk witając licznie przybyłych gości. Pośród nich znaleźli się między innymi: Małgorzata Pępek – Poseł na Sejm RP, Paweł Zemanek – Wójt Gminy Porąbka, Anna Jezierska – Dyrektor GOK Porąbka, Zygmunt Bakalarski- Prezes PSL Czaniec i inni zaproszeni goście. Wystawa doskonale wpisuje się w promowanie naszego regionu i służy identyfikacji narodowej i kulturowej, które od zawsze stanowiło główną podwalinę kształtowania postaw patriotycznych.
Opracowała z upoważnienia Zarządu Stowarzyszenia Sympatyków Czańca
Halina Kolber-Sala
Wydawnictwa i inne formy działania.
W 2017 roku w ramach realizacji zadania publicznego powstała publikacja pt. Czaniec na starych fotografiach i w dawnych dokumentach.
W 2019 /2020 przygotowano folderu promujący Regionalną Izbę Pamięci w Czańcu.