Mieczysław Tutaj - urodził się w 1938 r. w Orzeszu, mieszkał w Tychach, a w 1962 przyjechał, z powodów zawodowych, w Beskidy. Niemal od razu zaczął rzeźbić, zainspirowany artykułem o Jędrzeju Wowrze, a także krajobrazem i tradycyjną kulturą. Związał się też z działającą wówczas w Wiśle plastyczną grupą ,,Brzimy”. W 1980 roku osiedlił się na stałe w Szczyrku. Nawiązał kontakt z miejscowymi twórcami i lokalnym ośrodkiem kultury w którym bardzo często prezentuje swoje prace na wystawach organizowanych z okazji Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W tym roku przypada jubileusz 35-lecia jego działalności twórczej. Od 1985 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, a jego prace znajdują się w zbiorach etnograficznych kilku muzeów i w prywatnych kolekcjach, przede wszystkim w Niemczech i Austrii.
Wykonane z lipowego drewna rzeźby umieszcza w kapliczkach o różnych formach. Obok surowych, pobielonych jedynie, z prostym daszkiem, są też bardzo dekoracyjne, zdobione aniołkami, ptaszkami, kwiatami. Jego prace przez lata malował żona, ale również córka jest uzdolniona w tej dziedzinie i często pomaga tacie. Wykonuje figurki przedstawiające różne święte postacie. Mają charakterystyczne duże oczy, cechuje je też pewna deformacja. Dzisiaj są bardziej wygładzone, mniej surowe niż dawniej. Twórca rzeźbi także uśmiechnięte i grające na różnych instrumentach, wizerunki Chrystusa Frasobliwego i Matki Boskiej, zabawki takie jak koniki czy klepoki oraz szopki bożonarodzeniowe.
Rodzina Tutajów od wielu lat uczestniczy w targach i kiermaszach sztuki ludowej m.in. w Krakowie, Kazimierzu nad Wisłą i oczywiście w Żywcu podczas TKB. Dawniej również towarzyszyły im córki Hanna i Małgorzata. Przekazywanie córkom umiejętności i pasji, jest jednym za największych osobistych sukcesów pana Mieczysława i jego żony Marii.
Jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień na najważniejszych konkursach sztuki ludowej w Polsce. Doceniany zarówno w Szczyrku, jak i powiecie bielskim, został uhonorowany również na Noworocznym Spotkaniu z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego w 2018 roku. Aktywny, uśmiechnięty, zabawny, pełen pasji i miłości do sztuki oraz otaczającego go świata.