Informacje osobowe i kontaktowe do organizacji.
Stowarzyszenie "Nasze Jaworze".
Data powstania 2004 rok.
e-mail: skansen.zp@onet.pl tel. prywatny /brak tel. stowarzyszenia/ 792754200 /Zygmunt Podkówka/
Obecne władze:
Przewodniczący - Zygmunt Podkówka.
Zastępca przewodniczącego - Jacek Wolny.
Sekretarz - Elżbieta Zaguła.
Skarbnik -Krystyna Szczypka.
Członek zarządu - Halina Biela.
Historia i informacje dotyczące działalności.
26 lutego 2004 odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia. Komitet założycielski powołał Społeczny Komitet Obrony Demokracji ( SKOD). Wybrano I Zarząd i Komisję Rewizyjną. Ustanowiono statut i określono cele SKOD – u. Natomiast w roku 2008 nastąpiła zmiana nazwy na Stowarzyszenie „Nasze Jaworze”. Stowarzyszenie istnieje nadal i działa na rzecz społeczności lokalnej i turystów odwiedzających Jaworze. Przewodniczącym stowarzyszenia „Nasze Jaworze” od początku jest Zygmunt Podkówka. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Jaworzu na ulicy Cyprysowej.
Cele i aktywności Stowarzyszenia
Główną tematyką działalności Stowarzyszenia „Nasze Jaworze są sprawy związane z realizacją zadań publicznych do których Stowarzyszenie zgłosiło swój akces. Stowarzyszenie działa i realizuje przedsięwzięcia z zakresu kultury, sztuki , ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Współpracujemy z Wójtem, z Ośrodkiem Promocji Gminy realizując swoje zadania i cele. Współpracujemy również z innymi organizacjami pozarządowymi takimi jak KGW Nr 1 i Kołem Emerytów.
Stowarzyszenie zajmuje się organizacją spotkań tematycznych, integracyjnych, okolicznościowych np.: Majówka pod Tężnią - spotkania muzyczne młodych twórców, 11 Listopada – okolicznościowe akademie przy współpracy z dziećmi i nauczycielami. Przygotowaliśmy poczęstunek dla dzieci.
Stowarzyszenie organizuje pokazy, wystawy, warsztaty np.: kiszenia kapusty, ubijania masła i innych tradycyjnych czynności , które wcześniej robiły gospodynie w Jaworzu. Ma to na celu upowszechnienie dziedzictwa kulturowego Jaworza, jego tradycji i zwyczajów. Spotkania te odbywały się wcześniej w Skansenie. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Stowarzyszenie rozpowszechnia, informuje i pokazuje okolicznościowy strój Ziemi Cieszyńskiej : Przewodniczący Zygmunt Podkówka z żona Haliną byli gospodarzami Dożynek w 2017 roku i pięknie propagowali ten regionalny strój. Stowarzyszenie Nasze Jaworze uczestniczyło czynnie w przygotowaniach dożynkowych, strojenie w kokardy, kwiaty, pomieszczeń Skansenu, przygotowanie poczęstunku.
W miesiącu czerwcu Stowarzyszenie Nasze Jaworze razem z Towarzystwem Miłośników Jaworza w Jaworzu Nałężu wspólnie organizuje i uczestniczy w tradycyjnych Wiankach.
W miesiacach letnich dla członków Stowarzyszenia i Sympatyków organizujemy wyjazdy edukacyjno -poznawcze Np. śladem wielkiego polskiego tenora – Jana Kiepury- Sosnowiec do miejsca jego urodzenia -czerwiec 2018 , poznanie tradycji górniczego Nikiszowca - czerwiec 2022, wyjazdy integracyjno - rekreacyjne w Tatry - Małe Ciche - sierpień 2018
Stowarzyszenie jest również propagatorem jesiennego spotkania integracyjnego „Święto Pieczonego Ziemniaka”. W którym uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, mieszkańcy Jaworza, mieszkańcy zaprzyjaźnionych gmin i turyści. Wcześniej przygotowujemy potrzebne produkty: ziemniaki, warzywa, zioła. Następnie obieramy i kroimy warzywa. Gotujemy. Później podajemy kartoflankę w wielkim kotle, placki ziemniaczane i ziemniaki z folii. Odbywa się to w takt muzyki ludowej zespołu Dudoski. Impreza cieszy się dużą popularnością w Jaworzu.
W październiku Stowarzyszenie organizuje spotkania z Kuracjuszami Beskidzkiego Zespołu Leczniczo – Rehabilitacyjnego, które ma na celu promowanie naszej gminy i naszego regionu. Przy współpracy z Ośrodkiem Promocji Gminy pokazujemy slajdy przyrody, krajobrazu Jaworza i pięknych gór. Proponujemy również powrót kuracjuszom po leczeniu i ich rodzinom do odwiedzenia naszej pięknej miejscowości. Przygotowujemy również materiały promocyjne Jaworza i drobny poczęstunek.
W listopadzie na popularne Andrzejki przygotowujemy spotkanie integracyjne naszej społeczności lokalnej. A w lutym na zakończenie karnawału organizujemy biesiadę ludową zwaną ostatkami w Sali OSP Jaworze. Współorganizatorem imprez jest Ośrodek Promocji Gminy w Jaworzu.
Uczestniczymy i współpracujemy ze Stowarzyszeniami w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wymieniamy się doświadczeniami i zapraszamy się wzajemnie na okolicznościowe spotkania. Np.: Święto Gorola – Jabłonków i np. święto Moja – Streczno, gdzie smakowano polski żur. Nasze Stowarzyszenie zaprasza gości z ościennych gmin na święto pieczonego Ziemniaka. Współpraca ta odbywa się w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński.
W czasie naszych kolejnych kadencji Zarząd Stowarzyszenia przygotował biuletyn dla turystów i gości. Biuletyn zawiera historię naszej miejscowości, zdjęcia ważnych miejsc w Jaworzu, informacje o ścieżkach rowerowych, o ciekawostkach dydaktycznych. Był dwukrotnie poszerzany o nowe informacje i wznawiany. Jest dostępny w Urzędzie Gminy i w naszej Jaworzańskiej Galerii.
W grudniu Stowarzyszenie Nasze Jaworze wspólnie z GOPS - em organizuje spotkanie opłatkowe dla osób chorych i samotnych. Stowarzyszenie przygotowuje tradycyjną wigilię, dzielenie się opłatkiem i drobny upominek dla uczestników spotkania. W czasie pandemii spotkania te zawieszono.
Z osiągnięć, którymi możemy się pochwalić jest Statuetka Srebrnej Cieszynianki dla przewodniczącego Stowarzyszenia Nasze Jaworze Zygmunta Podkówki. I nominacja do nagrody Księdza Józefa Londzina dla sekretarz naszego Stowarzyszenia Danuty Mynarskiej.
Przygotowała: Elżbieta Zaguła
Wydawnictwa i inne formy działania.
Zarząd Stowarzyszenia przygotował biuletyn dla turystów i gości. Biuletyn zawiera historię miejscowości, zdjęcia ważnych miejsc w Jaworzu, informacje o ścieżkach rowerowych, o ciekawostkach dydaktycznych. Był dwukrotnie poszerzany o nowe informacje i wznawiany. Jest dostępny w Urzędzie Gminy i w naszej Jaworzańskiej Galerii.