Szymon Bułka - urodzony 28 marca 1991 roku w Bielsku-Białej. Mieszkający w Porąbce Muzyk, rzeźbiarz. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Porąbce, w wieku około 9 lat rozpoczyna swoją naukę muzyczną w orkiestrze dętej Domu Kultury w Porąbce pod batutą pana Romana Pękali. Po dwóch latach nauki zostaje członkiem tejże orkiestry jak również zespołu folklorystycznego „Porąbczanie” Absolwent powiatowego Zespołu nr 10. szkół Mechaniczno-elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach w zawodzie - technik mechanik. Absolwent Państwowej szkoły muzycznej I stopnia w Żywcu oraz Samorządowej Szkoły muzycznej II stopnia w Żywcu z ukończonym dyplomem „muzyk instrumentalista”. Następnie kontynuuje naukę w zawodzie mechanika w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na wydziale mechaniki i budowy maszyn, jednak naukę przerywa po pierwszym roku studiów.
W latach 2011-2013 prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu rzeźby i artystycznej obróbki drewna, Następnie pracuje w firmie „Stolarstwo Stanisław Flisek”, firmie „ATRA Krzysztof Pardela” a od 2016 roku jest pracownikiem Wód Polskich na obiekcie zapora wodna w Czańcu na stanowisku mechanik. Od 2017 roku kapelmistrz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernichowie-Tresnej.
Pasje do muzyki i rzeźby czerpie od Ojca Grzegorza Bułki. Gra na trąbce i piszczałach góralskich. Udziela się w różnych Orkiestrach dętych, w przeszłości również w Big-Bandach z okolicy, z wyróżnień można wymienić zajęcie III miejsca w makroregionalnym konkursie instrumentów dętych blaszanych w Łańcucie, wyróżnienie złotego absolwenta Kopernika - szkoły podstawowej w Porąbce za propagowanie pasji, kultury i tradycji, oraz liczne wyróżnienia zdobyte zespołowo.
Od 2003 roku działa w Zespole Regionalnym „Porąbczanie” grając w kapeli początkowo na trąbce, a obecnie na piszczałach góralskich. W 2017 pracuje w ognisku muzycznym założonym przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czernichowie-Tresnej, gdzie propaguje pasje do muzyki wśród młodzieży, będąc jednocześnie kapelmistrzem tejże orkiestry, pomaga również przy tworzeniu Parafialnej Orkiestry Dętej w Kobiernicach, gdzie również prowadzi obecnie zajęcia z młodzieżą i dziećmi. Uczestniczy w kursach i warsztatach takich jak na przykład kursy Tamburmajorskie. Współpracuje z lokalnymi Domami Kultury jak Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Czernichowie czy Gminny ośrodek Kultury w Porąbce.
Rzeźba zaczął zajmować się jako młody chłopak początkowo przyglądając się rzeźbiącemu ojcu, i wykonując najprostsze prace przy pomocy nad rzeźbami ojca, a następnie jako nastolatek podejmował tworzenie własnych prac. Trwa to nieprzerwanie do chwili obecnej. Zajmuje się głównie płaskorzeźbami i ornamentyką. Tworzy prace głównie w drewnie lipowym, ale również i w innych gatunkach drewna. Rzeźbi na co dzień we własnej skromnej pracowni razem z ojcem wymieniając z nim doświadczenie i pasje do drewna. Jego główne prace to tematyka myśliwska takie jak bogato zdobione rzeźbionymi liśćmi dębu podstawki pod Trofea myśliwskie, czy tez drewniane zdobione koryta na mięsa, pasjonuje się snycerstwem góralskim oraz ornamentyką, rzeźbionymi napisami, zdobieniami mebli czy drzwi. Takie prace można zobaczyć choćby na drzwiach kościoła parafialnego i plebani w Międzybrodziu Bialskim.
Pasjonuje się również lokalną historia, historią góralszczyzny w Beskidzie małym, a także historią miejscowości Porąbka.