Informacje osobowe i kontaktowe do organizacji.
Siedzibą Towarzystwa jest Izba Regionalna w Domu Kultury w Porąbce.
Adres i kontakt Gminny Ośrodek Kultury w Porąbce 43 353 Rynek 22 tel. 33810 6055.
Aktualny Zarząd Towarzystwa:
Prezes – Bogusława Ring.
Zastępca – Teresa Wykręt.
Sekretarz – Barbara Caputa.
Skarbnik – Józefa Bakalarska.
Członkowie – Weronika Janosz, Halina Małczak , Beata Kaczmarczyk.
Komisja Rewizyjna: Antoni Wawak, Izabela Walusiak, Władysława Gibas.
Obecnie Towarzystwo liczy 34 członków.
Historia i informacje dotyczące działalności.
Towarzystwo kontynuuje ponad 40 letnią działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej Oddział w Porąbce.
Od 1977 do 2016 działaliśmy jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej Odział w Porąbce.
Od 2016 roku jesteśmy samodzielnym stowarzyszeniem, powstałym po likwidacji oddziałów w Żywcu.
Społeczna działalność TMZBŻ oparta jest na statucie, a jej najważniejszym celem jest ocalenie przed zapomnieniem i przekazanie młodym pokoleniom wiedzę o naszej przeszłości, dawnych obyczajach trudach życia i pracy na wsi , a także o twórcach i działaczach naszego regionu.
Zgodnie z tymi założeniami w 1988 roku została utworzona Izba Regionalna , w której zgromadzono staraniem członków TMŹŻ, przedmioty codziennego użytku naszych przodków, wiele dokumentów i dawnych wydawnictw.
Izba Regionalna jest widokówką naszej działalności. W 2022 roku przeszła generalny remont, zinwentaryzowaliśmy zbiory i prowadzimy, na życzenie szkół, pogadanki o regionalnych tradycjach i pracy w dawnych czasach. Pasje założycieli kontynuujemy do dziś.
W 2004 roku Towarzystwo podjęło decyzję o wyeksponowaniu zaniedbanego wzgórza Wołek, na którym znajdują się fragmenty średniowiecznego zamku. Towarzystwo otrzymało zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wycinkę drzew- krzewów i oczyszczenie wzgórza. Oznakowano trasy prowadzące na Wołek. Postawiono tablicę opisującą historię zamku.
Ważnym dla Porąbki miejscem jest Dąb Wolności zasadzony w 1923 roku przez weteranów I wojny światowej w 5 rocznicę odzyskania niepodległości . Pod drzewem zakopano w butelce akt erekcyjny z nazwiskami weteranów I wojny światowej z Porąbki.
Z inicjatywy naszego Towarzystwa postawiony został pod Dębem kamienny pomnik, a w 2019 roku tablica informująca o historii i znaczeniu tego miejsca . W czasie ważnych Gminnych patriotycznych uroczystości składamy pod tym Dębem Wolności hołd naszym bohaterom.
Duża część naszej działalności skierowana jest do dzieci i młodzieży, dla nich organizujemy konkursy literackie, plastyczne oraz proekologiczne .
Corocznie organizujemy rajdy dla dzieci ze wszystkich szkół naszej Gminy , jest to rajd ,,Wiosenne Człapu Człap’’ oraz ,,Beskidzka Jesień’’ w każdym z nich uczestniczy od 150 do 180 dzieci. Są to rajdy integracyjne powiązane z konkursami z nagrodami uczące wrażliwości na piękno przyrody, szacunku do przeszłości, wskazujące sposoby mądrego i zdrowego spędzania wolnego czasu.
Od początku naszej działalności organizowaliśmy różne wystawy ,przeważnie prac twórców ludowych malarstwa, rzeźby, fotografii, szopek bożonarodzeniowych, zdobnictwa bibułkowego .Wystawialiśmy też kilkakrotnie prace młodzieży z niepełnosprawnościami z Żywca. Łącznie zorganizowano prawie 50 wystaw.
Zarząd Towarzystwa organizuje spotkania okolicznościowe, np. noworoczne, wielkanocne i co bardzo cenią członkowie Towarzystwa spotkania przy ognisku połączone z pieczeniem kiełbasy, śpiewem i dobrą zabawą.
Zarząd Towarzystwa organizuje również wycieczki krajoznawcze z przesłaniem „Poznaj swój kraj” i co ważne staramy się organizować dużo we własnym zakresie, aby koszt wycieczki był możliwie jak najniższy, przez co dostępny dla wszystkich członków Towarzystwa. W wycieczkach mogą również brać udział sympatycy naszego Towarzystwa.
Nasza działalność może się rozwijać dzięki dobrej współpracy z Urzędem Gminy w Porąbce z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Porąbce oraz z Kołem Gospodyń Wiejskich , z Towarzystwem Przyjaciół Porąbki, Kołem PTTK, a także ze szkołami naszej gminy.
Wydawnictwa i inne formy działania.
Towarzystwo prowadzi też działalność wydawniczą, wydaliśmy takie pozycje ;
,,Beskid Mały’’ , Przewodnik po gminie Porąbka’’ ,Wspomnienia wojną pisane’’ , ,,Na pogórzu Beskidu Małego’’ , Mała monografia gminy Porąbka’’ , ,,Najmilsze wspomnienia’’.
Opracowaliśmy broszurę o naszych regionalnych twórcach na Zjazd Towarzystw, wydaliśmy też i wznowiliśmy foldery ,,Izba regionalna w Porąbce’’ i ,,Zamek na Wołku’’ ostatnio wydana pozycja to opis zwyczajów dawnych mieszkańców Porąbki wzbogacony wierszami regionalnych poetów Józefy Bakalarskiej i Stanisława Biłki pt. ,,Cztery pory roku’’.