Jacek Kowalcze - urodził się w 1967 r. w Mesznej. Od najmłodszych lat jest silnie związany z tradycją góralską. Jego wspomnienia z dzieciństwa to obrazy gór wypatrzone spośród leśnych polan, na których latem zbierał borówki do bańki po mleku. To również opowieści dziadka o spalonym w czasie wojny Schronisku na Magurze z basenem oraz wspomnienia z pieszych wędrówek do Sanktuarium MB Królowej Polski na „Górce" do Szczyrku i powroty przez Klimczok.
Marzenia o własnym schronisku, przejawiały się u Pana Jacka już w dziecięcych rysunkach w szkole. I to właśnie marzenie udało mu się z sukcesem zrealizować, ponieważ obecnie wspólnie z żoną prowadzi „Chatę na Groniu”- restauracja i pokoje gościnne. Od 20 lat jest to miejsce, które bardzo chętnie odwiedzają nie tylko mieszkańcy powiatu bielskiego, ale i turyści z całego kraju, a nawet zagranicy.
Jego zamiłowanie do sztuki spowodowało, iż niedawno w „Chacie na Groniu” otworzył Galerię, w której promuje lokalnych twórców, prezentując ich prace, organizując wernisaże i spotkania autorskie. Sam także maluje. W 2018 r. po kursie plastycznym odbywającym się w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej, sięgnął po farby, kartki i płótno – z powodzeniem, ponieważ podczas organizowanych wystaw prezentujących jego twórczość oraz w samej „Chacie na Groniu” obejrzeć można bardzo wiele prac. Upodobał sobie najbardziej malownicze krajobrazy, przyrodę i kwiaty. Jego obrazy charakteryzuje dbałość o najmniejsze szczegóły, nasycenie kolorów, ale i zachwycająca autentyczność.
Jacek Kowalcze do swoich talentów może dopisać również talent muzyczny, gdyż jest współtwórcą rodzinnej kapeli góralskiej „Kowalczyki”. W 2005 r. był jednym z inicjatorów szlaków turystycznych (żółtego i czarnego) prowadzących z gminy Wilkowice na Klimczok i do Szczyrku. Od 26 lat będąc członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadzi przegląd kolęd i pastorałek w Mesznej. Pan Jacek jest popularyzatorem góralszczyzny, często prowadzi różne imprezy góralskie oraz inicjuje i organizuje spotkania z lokalnymi artystami i stowarzyszeniami kulturalnymi. Występował wielokrotnie w programie „Pytanie na śniadanie”, gdzie oprócz przepowiadania pogody, przedstawia publiczności atuty naszego regionu, jego kulturę i tradycję, będąc tym samym ambasadorem tych ziem.