Barbara Bielaczyc - ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie śpiewu solowego Krystyny Świder. Początkowo oprócz własnej działalności artystycznej pracowała jako wykładowca na uczelniach (Akademia Muzyczna w Katowicach, Uniwersytet Śląski, Szkoła Aktorska przy Teatrze Śląskim, Akademia Techniczno - Humanistyczna) oraz publikowała artykuły z pogranicza muzyki i antropologii kultury. Z czasem rezygnując z innych zajęć skupiła się na działalności artystycznej w Czechowicach - Dziedzicach.
Swą działalność na rzecz upowszechnienia kultury, organizacji życia muzycznego i edukacji artystycznej w Czechowicach - Dziedzicach rozpoczęła w roku 2000. W roku 2005 założyła Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento, początkowo zapraszając do udziału w spektaklach zawodowych muzyków, a jednocześnie kształcąc wokalnie i aktorsko młodzież, z którą od roku 2006 zaczęła organizować koncerty oraz wystawiać liczne spektakle musicalowe, operowe, operetkowe i dramaty. Od tego czasu wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli (m. in. ”West side story", "My fair lady", "Skrzypek na dachu", "Rodzina Addamsów", "Orfeusz w piekle", "Kraina uśmiechu”, "Księżniczka czardasza", "Kserkses", ”Napój miłosny”, serva padrona", "Sen nocy letniej", 'Pasja Janowa" i wiele innych.) i zorganizowała setki koncertów, w tym wiele charytatywnych. Organizuje także koncerty umuzykalniające dla dzieci i młodzieży, starając się poszerzać zainteresowania muzyczne społeczeństwa. Angażuje się także w upowszechnianie poezji, współorganizując Krakowski Salon Poezji oraz Festiwal Poezji Słowiańskiej w Czechowicach - Dziedzicach.
Jej uczniowie wygrywają liczne ogólnopolskie i międzynarodowe konkursy wokalne. a ona sama wielokrotnie wyróżniana była nagrodami specjalnymi dla pedagoga śpiewu. Przygotowani przez nią młodzi artyści dostają się na wiele uczelni artystycznych, między innymi muzyczne (Akademie Muzyczne Warszawa, Kraków, Katowice, Wiedeń, ACM w Londynie), Wyższe Szkoły Aktorskie (m. in. Kraków, Łódź, Wrocław). Wielu spośród nich występuje już na scenie zawodowej w teatrach, operach i teatrach muzycznych w Polsce i za granicą. Organizuje liczne kursy wokalne i warsztaty artystyczne, do prowadzenia których zaprasza znakomitych artystów - a oni często, zarażeni pasją jej i jej uczniów prowadzą zajęcia za darmo.
Przez jej zespół na przestrzeni lat przewinęło się co najmniej kilkaset osób, z których wiele jest z nim związanych przez wiele lat i, będąc już dojrzałymi artystami, powraca do Czechowic - Dziedzic, aby dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z młodymi adeptami sztuki. Poprzez działalność artystyczną stara się integrować społeczeństwo i budować więzi międzypokoleniowe. W organizowanych przez nią koncertach i spektaklach na scenie występują razem ludzie w wieku od 3 do 75 lat. Zainicjowała odbywające się cyklicznie od lat festiwale muzyczno - teatralne, takie jak Letni Festiwal Wokalno - Teatralny LEW, Śpiewajmy i grajmy Mu - Festiwal Kolęd i Pastorałek (przeznaczony dla chórów i zespołów muzycznych), Jesienny Festiwal Muzyki Wokalnej Amo Cantare, w ramach którego w roku 2019 odbył się I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Józefa Świdra w Czechowicach - Dziedzicach. Na temat jej działalności powstają artykuły i prace naukowe. Za swoje osiągnięcia zarówno ona jak CTM Movimento otrzymali nagrody Promotio Urbis. Ona sama została wyróżniona nagrodami w dziedzinie kultury przez Burmistrza Czechowic - Dziedzic oraz Starostę Powiatu Bielskiego.