Rozalia Szypuła jest jedną z najbardziej znanych i cenionych malarek na szkle, a także nauczycielką wielu adeptów tej sztuki. Urodziła się w 1949 roku w Bestwinie, a wychowała i mieszka do dzisiaj w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Pszczynie, nauczała różnych przedmiotów – najchętniej rysunków. Prowadziła także zajęcia plastyczne i teatralne dla dzieci w świetlicy KWK Silesia. Zamiłowanie do malarstwa na szkle pojawiło się pod wpływem wystawy w żywieckim muzeum.
Rozalia Szypuła samodzielnie opanowała tę technikę, dochodząc z czasem do perfekcji. Już pierwsze obrazy zostały dobrze ocenione, co umożliwiło artystce współpracę z czechowicką Cepelią. W 1985 roku, po zaprezentowaniu obrazów podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Szczyrku, została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. To wytyczyło jej dalszą drogę twórczą – zajęła się wyłącznie malowaniem na szkle. Doskonaliła warsztat, poszerzała zakres tematyczny swoich dzieł, wypracowała indywidualny styl.
Artystka maluje scenki, na których gra orkiestra na górniczym festiwalu, korowód osób w śląskich strojach zdąża do stajenki złożyć pokłon, pędzi kulig, płoną na polanie ognie Świętego Wawrzyńca, brykają noworoczni żywieccy Przebierańcy, a Madonny uśmiechają się łagodnie w ukwieconych szatach. Na innych obrazach kowal kuje w swojej kuźni, w izbie kiszą kapustę, pojawiają się jesienne i wiosenne bukiety kwiatów oraz prezentują się barwne odniesienia do wszystkich pór roku... A wszystko to pulsuje intensywnymi kontrastowo zestawianymi kolorami, gdzie pani Rozalia zaskakuje nie tylko różnorodnością, ale także dynamiką i humorem.
Prace autorki dają ogólne wrażenie pogody i ciepła. Bogactwo wątków tematycznych w jej obrazach ukazuje, że autorka podejmuje chętnie każdy temat, a każdy nowy, ,,zadany” na przykład przez pomysłodawców konkursów, traktuje jako kolejne wyzwanie, kolejne poszukiwanie nowych rozwiązań formalnych, kompozycyjnych, kolorystycznych. Inspirują ją zarówno własne obserwacje, jak też, nieodmiennie, wątki ze Starego i Nowego Testamentu, żywoty świętych, folklor, wydarzenia historycznej legendy, podania nawet porzekadła, ale również natura, do której zamiłowanie można zobaczyć w jej własnym ogrodzie.
Malarka czuje głęboką więź z malarstwem ludowym, jako źródłem inspiracji, mimo, że na początku swojej artystycznej drogi, na Śląsku Cieszyńskim i Beskidach, nie było za dużo zachowanych przykładów obrazów malowanych na szkle.
Rozalia Szypuła zilustrowała również kilkanaście książek (np. „Twórcy ludowi dzieciom”), prowadziła kółko malarstwa na szkle; wspólnie z mężem Józefem wykonywała także zabawki (nagrodzone w międzynarodowym konkursie).
Jest zdobywczynią nagród w licznych konkursach, w tym zagranicznych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach sztuki ludowej w Polsce i za granicą. Jej prace prezentowane były w trakcie licznych ekspozycji w Polsce (Bielsko-Biała, Chorzów, Czechowice-Dziedzice, Katowice, Lublin, Szczyrk, Toruń, Warszawa, Żywiec), a także w Austrii, Czechach, Niemczech, we Francji, na Litwie i Węgrzech. Znalazły się w zbiorach muzeów w Bielsku-Białej, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzuem Ruchu Ludowego w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych w kraju, Europie, USA, Kanadzie, Brazylii, Meksyku, Australii. W 2005 roku, wspólnie z mężem, otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga.