Florian Kohut - artysta plastyk, malarz urodził się 23 kwietnia 1952 r. w Rudzicy. Zajmuje się malarstwem plenerowym (olej, pastel, akwarela, grafika). Tematem przewodnim jego twórczości są strachy polne. Od ponad 30 lat prowadzi jedyną w Polsce Galerię Autorską „Pod Strachem Polnym”. Jest członkiem Sztuki Polskiej, Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Swoje dzieła wystawiał m.in. na Biennale malarstwa w Warszawie i Pińczowie oraz w wielu galeriach zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Od ponad 55 lat pracy twórczej Florian Kohut z dnia na dzień przez pasję, upór i ciężką pracę dochodzi do mistrzostwa. Jest artystą wszechstronnym, dojrzałym, uznanym przez krytykę, jak i rzesze miłośników jego sztuki w kraju i granicą. Ma własny, rozpoznawalny przez kolekcjonerów styl- niektórzy mówią nawet o Kohutowskim realizmie magicznym.
Od najmłodszych lat Florian Kohut wykazywał niezwykły talent plastyczny. Wrażliwy na piękno otaczającej go przyrody, przenosił emocje na swoje obrazy. Zafascynowany van Goghiem, dostrzegał w otoczeniu elementy z pozoru banalne, nadawał im jednak inny wymiar tak, że stawały się czymś pierwszorzędnym, wręcz dla tej przyrody niezbędnym. W ten sposób też ożywił i uwznioślił zapomniane przez wszystkich polne strachy. Już pierwsza wystawa w 1967 r. w rodzinnej Rudzicy, przyciągnęła wiele osób, część z tamtych „ciekawskich” pozostała już wierna twórczości artysty. Ten jednak nie spoczął na laurach, i ciągle rozwijał swój talent. Został absolwentem Państwowego Ogniska Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, następnie doskonalił swój warsztat pod okiem Małgorzaty Kudły, Stanisława Szpinetem, Franciszka Suknarowskiego, Ignacego Bienieka. Pobierał też nauki w zakresie fotografii, malarstwa, rzeźby, rysunku, historii sztuki. Artysta niezwykle związany jest z rodzinną okolicą. Widać to nie tylko w jego twórczości, z której wręcz emanuje tutejszy krajobraz czy zwyczaje, ale także przez jego działalność na rzecz lokalnej społeczności.
W latach 1973-77 był radnym Gminnej Rady Narodowej w Jasienicy, i pracował w komisji kultury. Artysta był też wieloletnim kierownikiem Świetlicy gminnej w Rudzicy, w tym czasie skupiając wokół siebie młodzież organizował widowiska plenerowe i wskrzeszał stare zwyczaje i święta ludowe, kultywował (i kultywuje) tradycje regionalne, efektem tej działalności było zdobycie przez świetlice I miejsca w dawnym województwie bielskim. W 1971 r. zostaje wpisany w poczet członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1972 r. był zatrudniony jako plastyk w FSM w Bielsku-Białej, gdzie pod okiem Karola Kubali poznał grafikę użytkową i doskonalił technikę akwareli i pasteli. W latach 1984-94 pracował na stanowisku instruktora plastyka w bielskim „Domu Żołnierza", w tym czasie przygotował wiele scenografii dla potrzeb teatru i amfiteatrów, stworzył wiele medali okolicznościowych, organizował plenery w Domu Wojska Polskiego, aktywnie działał na rzecz środowiska wojskowego organizując warsztaty plastyczne, wystawy, wernisaże, upowszechniając wiedzę o sztuce wśród „ludzi w mundurach”, ale przede wszystkim zajmował się malarstwem twórczym. W 1989 r. otrzymał uprawnienia artysty plastyka nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, ponadto od tego roku został członkiem Sztuki Polskiej. W drodze zawodowej bardzo ważny był także rok 1991, kiedy nastąpiło otwarcie Galerii Autorskiej „Pod strachem polnym”.
Artysta aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności oraz promocji gminy Jasienica. Od lat organizuje w swojej rodzinnej Rudzicy „Święto Stracha Polnego”. Barwnemu korowodowi strachów, połączonemu z konkursem na najciekawszego Stracha Polnego, towarzyszą liczne występy artystyczne i imprezy plenerowe. Święto przyciąga tłumy wielbicieli jego talentu z całej Polski jak i z zagranicy. Jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Rudzicy. Udostępnia bezpłatnie swoje obrazy do ilustrowania wydanych pozycji książkowych Towarzystwa. Chętnie angażuje się w działalność charytatywną, przekazując obrazy na aukcję. Warto niewątpliwie wspomnieć o działalności społecznej i charytatywnej artysty. Pewne imprezy na stałe wpisał w swój kalendarz. Na pomoc artysty zawsze mogą liczyć lokalne szkoły, przykładowo można wspomnieć o przeznaczeniu fantów na aukcję, z której dochód wzbogacił fundusz Komitetu Rodzicielskiego szkoły w Świętoszówce, czy o pomocy przy organizacji „Dnia Rodziny” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudzicy. Malarz przeznaczył też m.in. obrazy i wziął udział w imprezie, z której dochód przeznaczony był na budowę kościoła w Międzyrzeczu.
Od wielu lat współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, przeznaczając na aukcje swoje obrazy, z których dochód zasila konto fundacji. Nie brak artyście też pomysłów dość niecodziennych, aby zainteresować ludzi Śląskim Funduszem Stypendialny, postanowił wystawić na aukcje- krzesła, które wpierw fantazyjnie pomalował, nadając im jedyny, niepowtarzalny charakter. Z innych inicjatyw można wspomnieć o pomocy dla Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, „Serce dla serca", działającego przy parafii św. Trójcy w Bielsku - Białej, gdzie zbiera się pieniądze dla ciężko chorych dzieci np. „Otwórzcie wasze serca- podarujcie Michałowi życie". Artysta przeznacza też liczne prace na aukcje charytatywne, wielokrotnie podarował obrazy na aukcje dzieł sztuki na rzecz chorych na białaczkę, czy na Galę Fundacji Elbląg, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów społecznych i funduje stypendia dla biednych a zdolnych dzieci. W orbitę tego typu działalności można też niewątpliwie wpisać organizowanie wystaw w miejscach dość nietypowych jak np. wystawa prac w Domu Opieki Społecznej w Cieszynie. Warto też wspomnieć, że od 14 roku życia Florian Kohut pracuje na rzecz kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Rudzicy. Jest autorem niezliczonych prac przygotowywanych na różne uroczystości kościelne. Boży Grób, stajenka na Boże Narodzenie, dekoracje pierwszokomunijne, czy Ołtarz na Boże Ciało stają się w jego wykonaniu dziełami sztuki i przyciągają do Rudzicy rzesze wielbicieli jego twórczości.
Dowodem uznania twórczości Floriana Kohuta mogą być liczne nagrody które od lat otrzymuje, zaproszenia na wystawy, plenery, spotkania warsztatowe. Niemniej bardziej wymownym znakiem popularności jego twórczości, mogą być wycieczki indywidualne i zbiorowe odwiedzające codziennie jego galerię. Obecnie jego prace znajdują się w aż 56 galeriach w Polsce, w niezliczonych kolekcjach prywatnych nie tylko w kraju, ale w Niemczech, Holandii Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Rosji, Łotwie, Szwajcarii, we Włoszech, Watykanie w zbiorach papieskich, Grecji, Czechach, Węgrzech, na Ukrainie. Jego sztuka zawitała także na inne kontynenty do RPA, Maroka, Kanady, USA, Japonii, Australii. To za sprawą twórczości Floriana Kohuta Rudzica znalazła się na mapie artystycznej Polski stając się niejako stolicą strachów. Florian Kohut nie tylko maluje, ale i projektuje dekoracje, medale, jest autorem wielu ilustracji do książek i czasopism, a także, o czym mało kto wie, artysta jest projektantem herbu sołectwa Roztropice (powiat bielski).
Dotychczasowe wyróżnienia, odznaczenia i nagrody:
- 1984 r. - odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” nadana przez Ministra Kultury i Sztuki,
- 1984 r. - Brązowy medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” za twórczość artystyczną,
- 1988 r. – Dyplom Honorowy przyznany przez Ministra Kultury i Sztuki „za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”,
- 1997 r. - Dyplom Honorowy przyznany przez Wojewodę Bielskiego „za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”,
- 2006 r. – nominowany przez Gminę Jasienica do „Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina”,
- 2009 r. – na Międzynarodowym Festiwalu Filmu, Muzyki i Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie zostaje odciśnięta stopa w „Alei Gwiazd Uznanych Artystów Malarzy,
- 2010 r. – laureat Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana,
- 2011 r. – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- 2012 r. – otrzymał nagrodę Starosty Bielskiego za: „Promowanie i upowszechnianie kultury w Powiecie Bielskim”,
- 2015 r. – Wyróżnienie podczas Noworocznego Spotkania Twórców i Animatorów Kultury Powiatu Bielskiego przyznane przez Starostę Bielskiego,
- 2017 r. – otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.