Informacje osobowe i kontaktowe do organizacji.
Adres: ul. Szkolna 1, 43-360 Meszna
Dane kontaktowe: e-mail: srm.meszna@gmail.com
Obecne władze:
Prezes Stowarzyszenia – Katarzyna Gnioździorz
Wiceprezesi – Krzysztof Herzyk, Rafał Konior.
Skarbnik – Urszula Łaciak.
Sekretarz – Anna Stolarczyk.
Członkowie – Aleksandra Kosmala, Jolanta Kajstura.
Komisja Rewizyjna: Agata Prochownik (przewodnicząca), Aleksandra Grygierczyk (członek), Sławomir Kajstura (członek).
Poprzedni prezesi: Igor Kępys, Jerzy Kochaj, Anna Kaźmierczak.
Historia i informacje dotyczące działalności.
Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej powstało 22 kwietnia 2009 roku. Stworzyli je ludzie zatroskani o byt tej małej miejscowości, chcący jej ożywienia społecznego i kulturalnego, rozwoju gospodarczego ale i podtrzymania tradycji, które w dzisiejszych czasach tak często zanikają. Do komitetu założycielskiego należeli Jan Smołka, Anna Kaźmierczak (późniejsza długoletnia prezes stowarzyszenia), Aleksandra Pikoń, Zofia Sromek oraz Agata Prochownik. Oficjalny wpis do KRS nastąpił 30 lipca 2009 roku. Celem działania było wspieranie rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Meszna w gminie Wilkowice. Postawiono na wspieranie demokracji i budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz integrację w lokalnej społeczności. Stowarzyszenie zachęcało mieszkańców do udziału w działaniach zmierzających do wszechstronnego rozwoju terenów malowniczej Mesznej. Ważną sprawą było zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych wsi przy jednoczesnym rozwoju turystyki i sportu oraz promocja tych terenów. Dzięki współpracy z władzami samorządowymi województwa, powiatu, gminy i wsi w zakresie przygotowania i realizacji planów rozwoju, Meszna zyskała wreszcie narzędzie do działania w szerszy sposób i możliwość starania się o wsparcie z projektów unijnych.
Z roku na rok Stowarzyszenie rośnie w siłę witając nowych chętnych do działania członków, którzy wspierają i promują obywatelskie zaangażowanie w sprawy sołectwa Meszna. Wiara, że poświęcenie czasu na działalność na rzecz lokalnej społeczności jest inwestycją w przyszłość małej ojczyzny, stała się motorem do podejmowania szeregu pozytywnych i aktywnych inicjatyw. Zorganizowanych zostało wiele mniejszych i większych imprez kulturalnych i sportowych, jak chociażby otwarte mistrzostwa w narciarstwie zjazdowym i snowboardzie, rozgrywki piłkarskie, rajdy Nordic Walking (które stały się imprezą cykliczną i zaowocowały stworzeniem na terenie Mesznej ścieżek z licencją Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking). Inwestuje się w dzieci i młodzież oraz osoby utalentowane organizując wiele warsztatów o przeróżnej tematyce. Wyposażono w stroje i instrumenty dziecięcy zespół regionalny działający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mesznej. Stowarzyszeni służy pomocą w organizacji wyjazdów dziecięcego zespołu wokalnego na konkursy. Zrealizowało projekty warsztatów malarskich dla lokalnych artystów, zakończone wernisażem prac i wydaniem folderu. Ponieważ wielka waga przywiązywana jest również do dziedzictwa kulturowego, dzięki staraniom stowarzyszenia podejmowane są działania mające na celu ochronę zabytków i innych wartościowych obiektów wsi. Zrealizowany został między innymi projekt „Uchronić od zniszczenia i zapomnienia” współfinansowany ze środków z Urzędu Gminy Wilkowice . Odnowione, wyremontowane i zabezpieczone więc zostały przydrożne kapliczki, rzeźby i figury. Wykonano również kamień z tablicą upamiętniającą meszniańskiego harcmistrza Józefa Kurowskiego oraz w późniejszym czasie, w ramach innego projektu, kamienną tablicę ku pamięci działacza kulturalno-oświatowego i byłego patrona szkoły Alojzego Sikory.
Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej słynie z gościnności, o czym mogą zaświadczyć uczestnicy corocznego szczyrkowskiego Rajdu Jakubowego. Od 2010 roku tradycją stał się słodki poczęstunek, który członkowie stowarzyszenia przygotowują dla strudzonych rowerzystów.
Członkowie chętnie współpracują z innymi organizacjami i instytucjami działającymi na terenie Mesznej. Dzięki wspólnemu działaniu z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Mesznej od 2010 roku organizuje tygodniowe półkolonie letnie i zimowiska dla dzieci z naszej miejscowości. We współpracy z Radą Rodziców i Radą Sołecką przygotowuje dla dzieci upominki mikołajkowe, nagrody na Przegląd Pieśni Patriotycznej oraz na Dzień Sportu organizowane przez szkołę. Dzięki nieocenionej pomocy pań z Koła Gospodyń Wiejskich wszystkie imprezy organizowane przez stowarzyszenie mają pyszną kulinarną oprawę. Ważnym wydarzeniem, szczególnie wyczekiwanym przez dzieci po pandemicznej przerwie, było zorganizowanie w 2021 roku mikołajek na świeżym powietrzu. Dzięki wsparciu pań z Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej i Sołtysa, strażaków z OSP w Mesznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” impreza była wielkim sukcesem. Twarze zadowolonych dzieci i słowa uznania od ich rodziców stały się motywacją do dalszego działania. Skutkiem tego jest zorganizowanie kolejnej imprezy mikołajkowej z atrakcjami nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych oraz plan, by wydarzenie to na stałe wpisało się do kalendarza imprez organizowanych w sołectwie.
Nie umniejszając wszystkim podejmowanym wcześniej inicjatywom, w roku 2022 Meszna wzbogaciła się o nowe atrakcje, które są wynikiem podjęcia dużego wyzwania, jakim było zrealizowanie projektu pn. „Śladami Białego Jelenia z Herbu Mesznej – utworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-kulturowej ukazującej walory oraz wzmacniającej potencjał sołectwa Mesznej”, który został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jest to pierwszy tak duży i kosztowny projekt. Pomysłodawcą jest Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej a realizację wspierali wolontariusze, darczyńcy oraz Wójt Gminy Wilkowice i Sołtys Mesznej. Ścieżkę oznakowano tablicami informacyjnymi promującymi walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i atrakcje turystyczne sołectwa. Równolegle wytyczono trzy ścieżki questingowe oraz trzy trasy nordic walking. Wszystkie pięknie się uzupełniają i razem tworzą spójną całość. W ramach projektu wydano też ogólnodostępny, bezpłatny folder o Mesznej oraz trzy różniące się tematycznie ulotki do tras questów, w których przewodnikami są niezwykli mieszkańcy Mesznej: poetka, rzeźbiarz i harcmistrz (dostępne są również w aplikacji Questing i na stronie internetowej questing.pl).
Zaangażowanie i zapał zarządu i członków stowarzyszenia do podejmowania coraz to nowych działań i wyzwań, owocuje większą aktywnością całej społeczności lokalnej. Jest to osiągnięciem celów założonych przy powstaniu stowarzyszenia. Szczególnie cieszy rosnące zainteresowanie młodych ludzi, którzy sami wychodzą z inicjatywą projektów do zrealizowania, bo razem możemy więcej.
Wydawnictwa i inne formy działania.
Meszna – Ludzie z pasją, folder SRM 2013;
Witajcie w Mesznej, folder SRM 2018;
Meszna – Ludzie z pasją – malarstwo amatorskie, folder SRM 2019
Śladami Białego Jelenia z Herbu Mesznej, folder SRM 2022