- „Listopadowy wykład w Piwnicy Muz"
"Wracamy do Krakowa na kolejną opowieść o mieście i jego dziejach. Sporo miejsca poświęcę krakowskiej architekturze, tej której już nie ma (została na starch sztychach i rycinach) oraz tej, którą można podziwiać na "żywo". O mieszkańcach Krakowa, ale także o przyjezdnych, o ich bolączkach, hultajstwach, ale i o cnotach i zasługach. O smokach, rycerzach, księżniczkach, królach, królowych i trefnisiach. W sam raz opowieści na długi listopadowy wieczór... Zapraszam"
- Wystawa "100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego"
Zapraszamy na wernisaż wystawy "100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego", który odbędzie się w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w dniu 8 listopada 2019r., o godz. 15.00. Wystawa potrwa do 30 listopada br. Wystawę zorganizowali: Szkoła "Orląt" w Dębline, Liga Morska i Rzeczna oddział Bielsko-Biała, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, MDK Czechowice-Dziedzice oraz Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach.
- Listopadowe spotkanie w piwnicy muz
W listopadzie zapraszamy na spotkanie pt. ŚWIATŁO Z CMENTARZA. Każdy z nas pielęgnuje w pamięci tych, których światło już zgasło. Wszystko co możemy dla nich uczynić, to zapalić maleńkie światełko pamięci. W ten listopadowy wieczór przenieśmy się w świat, którego już nigdy nie będzie. Zapraszamy na spotkanie przy zdjęciach Katarzyny Majdak, sekwencji filmowej Macieja Rojczyka i słowach Janusza Chmielniaka.
4 listopad 2019, godz. 18,30
MDK Czechowice-Dziedzice, "Piwnica Muz"
Wstęp wolny
- Nowa pozycja wydawnicza o Ligocie
Ukazała się nowa książka, wydana staraniem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, "Ligota nieznana", autorstwa Zdzisława Nowrotka. To już druga książka p. Zdzisława poświęcona dziejom Ligoty. Tym razem autor zabiera nas na spacer po Ligocie posługując się mapami, starymi mapami.
Sam autor tak pisze o swej najnowszej pracy : " Spojrzenie na te niezwykłe mapy można porównać do otwarcia kufra pełnego drogocennych skarbów przeszłości.Przed naszymi oczyma otwiera się bowiem dostęp do wiedzy o tej części krainy sprzed stuleci. Możemy przenieść się w czasie w tamten odległy świat, zobaczyć na mapach zaznaczone miejsca, w których mieszkali ludzie, nasi przodkowie, domy, gospodarstwa, zagrody. Widzimy wieś poprzecinaną drogami i ścieżkami, gęstą siecią potoków i rzek. Wszystko zaś otoczone jest dziesiątkami stawów i potężnymi borami". W książce znajdują się portrety słowne o znanych i mniej znanych mieszkańcach Ligoty. Jak zawsze w książkach p. Nowrotka mamy słownik gwarowy i kolejne, nowe, podania i powiastki.
Książka bogato ilustrowana, 320 stron, okładka miękka. Cena- 30 zł/szt.
Książkę można kupić w czechowickiej Izbie Regionalnej, w "Księgarni na Lesisku" i u samego autora.(jac.)
Wykład „Światło magicznej latarni”
Era elektroniki sprawiła że, tradycyjne nośniki obrazu takie jak filmy i klisze przeżyły swój dramatyczny i spektakularny koniec. Nie było chyba jeszcze w historii tak gwałtownego zakończenia epoki. Garstka zapaleńców stara się je ratować, lecz dawnego znaczenia filmów i klisz nie można już przywrócić. Mimo to wciąż zachwycają i wzruszają swym pięknem. Oczarowują artyzmem włożonym w ich wykonanie. Zapraszamy na prezentację miniaturowych dzieł sztuki 7 października 2019 o godzinie 18.30 do Piwnicy Muz Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach. W załączeniu plakat.
- Zaproszenie na wykład do Czechowic-Dziedzic
21 października 2019r., o godzinie 18.30 w "Piwnicy Muz" czechowickiego MDK-u, odbędzie się kolejny (pierwszy po wakacjach) wykład dr hab. Lilianny Miodońskiej-Rączki. Kontynuowany będzie temat związany z Serbią, a dokładniej omówione zostaną przejawy życia kulturalnego w Serbii w okresie II wojny światowej. Zaproszenie w załączniku.
Zaproszenie na Spotkanie Towarzystw Regionalnych Powiatu Bielskiego
Serdecznie Zapraszamy na Spotkanie Towarzystw Regionalnych z terenu Powiatu Bielskiego, które odbędzie się 20 sierpnia br, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej o godzinie 11.00 (sala 122). Prosimy o oddelegowanie przedstawicieli stowarzyszeń.
- "Schroniska górskie na pocztówkach”
W dniu 23 maja 2019 r. o godz. 17:00 w Galerii MDK w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się wernisaż wystawy pn. "Schroniska górskie na pocztówkach”, podczas której zaprezentowana zostanie kolekcja zbiorów Mariana Grzywacza.
Czechowicki kolekcjoner, przewodnik górski PTTK, instruktor nordic walking pokaże Państwu kilkaset pocztówek ze swoich zbiorów, wśród których większość stanowić będą widokówki z beskidzkimi schroniskami górskimi.
Na wystawie znajdą się także odznaki, medale, plakietki oraz proporczyki, które pan Marian zdobył w ciągu wieloletnich wypraw turystycznych.
Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 czerwca br.
O twórczości autora obrazu ołtarzowego w kościele na Lesisku
W dniu 10 czerwca o 18:30 w Piwnicy Muz odbędzie się spotkanie autorskie z p. Ireną Kontny, historykiem sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, autorki książki "Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989)". Ludwik Konarzewski junior jest autorem obrazu ołtarzowego "Matka Boska Królowa Polski", który znajduje się w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach (na Lesisku).
Nazwisko Konarzewskich na trwałe wpisało się w życie artystyczne Śląska. Znana i opisana jest sylwetka pierwszego przedstawiciela tego rodu – Ludwika seniora (1885–1954). Niejako w cieniu ojca pozostał Ludwik junior (1918–1989) – malarz, rzeźbiarz oraz pedagog artystyczny. Był człowiekiem o zacięciu społecznikowskim, który wprowadził w arkana sztuki wielu młodych górali z Istebnej oraz Górnoślązaków z robotniczych osiedli z okolic Rybnika. Pozostawił po sobie wiele obrazów olejnych, różnego rodzaju rzeźby oraz kilkanaście monumentalnych kompozycji, które można zobaczyć w przestrzeni publicznej oraz w budowlach sakralnych. Jednakże artysta najpełniej odnalazł własny, artystyczny sposób wypowiedzi w portrecie i pejzażu. Spośród ponad tysiąca dzieł, jakie miał w swym dorobku, do najciekawszych zaliczają się niewielkie krajobrazy i miniatury portretowe, na których widnieją wizerunki członków najbliższej rodziny artysty.
Wstęp wolny.
- Zaplanowano na kwiecień
Tradycyjnie już Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic ma wiele ciekawych propozycji wydarzeń zaplanowanych na kwiecień.
W dniu 4 kwietnia 2019 roku, o godz. 17:00 w czechowickim "Dworku Eureka" odbędzie się spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim, lotnikiem i kosmonautą, podczas którego będzie możliwość nabycia książki autorstwa generała pt. „Ciężar nieważkości: opowieść pilota-kosmonauty”.
8 kwietnia 2019r. czeka na nas kolejny wykład Janusza Chmielniaka z serii "Zaginione światło". Tym razem będzie to „Światło na fali”, czyli urządzenia oświetleniowe stosowane w dawnych jednostkach pływających. Jak w każdym miejscu na ziemi, gdzie żyli ludzie, także i na statkach niezbędne było oświetlenie. Było ono nie tylko bardzo przydatne, lecz wręcz niezbędne.
Od światła zależało bezpieczeństwo statku i życie załogi. Najważniejszymi ze świateł są lampy nawigacyjne. Muszą być stosowane zgodnie z międzynarodowymi przepisami, co ma zapobiegać katastrofom na morzu i innych akwenach żeglownych. Lamp na statkach używano wszędzie. Świeciły podczas szorowania pokładu i w mesach oficerskich. Oświetlano nimi ładownie i kajuty marynarzy. Płonęły podczas szycia żagli i picia rumu.
W połowie kwietnia odbędzie się spotkanie autorskie z p. Sławomirem Pastuszką, autorem książki o cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach, który znajduje się przy ulicy Szkolnej. Od wiosny 2018r. mieszkańcy miasta (wolontariusze) pod przewodnictwem p. Pastuszki sprzątają żydowski cmentarz. W tym roku (i pewnie w latach następnych) prace będą kontynuowane. Panu Sławomirowi Pastuszce udało się zgromadzić wiele interesujących materiałów o historii cmentarza i o żydowskich mieszkańcach Czechowic, postanowił więc napisać książkę. Efekt jego pisarskiej pracy będą Państwo mieli możliwość poznać podczas kwietniowego spotkania z autorem. Spotkanie i prezentacja książki "Cmentarz Żydowski w Czechowicach-Dziedzicach" odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku, o godzinie 18,30.
W dniu 29 kwietnia w Piwnicy Muz czechowickiego MDK, Jacek Cwetler wygłosi wykład poświęcony dynastii Piastów cieszyńskich od Mieszka I Cieszyńskiego do Elżbiety Lukrecji.
Wraz ze śmiercią króla Kazimierza Wielkiego kończy się panowanie dynastii Piastów na polskim tronie, ale Piastowie jeszcze panują przez wiele wieków w księstwach powstałych po rozbiciu dzielnicowym np na Śląsku czy Mazowszu. Jedną z najdłużej panujących była linia cieszyńska - 1290 -1653. To też historia Czechowic, Dziedzic i Żebraczy, które znajdowały się na północnych rubieżach Księstwa Cieszyńskiego, a ich mieszkańcy byli podanymi cieszyńskich władców.
Wycieczka szlakiem rezydencji i pałaców Dolnego Śląska
W kwietniu zaplanowano wycieczkę "Rezydencje i pałace Dolnego Śląska", której organizatorem jest czechowickie Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.Jej główną atrakcją będzie zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z przewodnikiem. W drugiej części dnia nastąpi wizyta w Ząbkowicach Śląskich - mieście Frankenstina.Wyjazd spod MDK w Czechowicach-Dziedzicach.
- Propozycje na marzec
Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic w marcu zaprasza na wykład Jacka Cwetlera o atrakcjach turystycznych dawnego Śląska. Śląsk to nie tylko kopalnie i huty, ale także uzdrowiska i Cieplice, Karkonosze, Sudety i Beskidy. Podróżowali bogaci i biedni, dyliżansami, wozami i na piechotę. Podziwiali widoki i panoramy, a niektórzy pisali o tym w swych dziennikach i diariuszach. O tym wszystkim dowiedzą się Państwo na wykładzie w dniu 4 marca 2019r. o godz. 18.30, tradycyjnie już w "Piwnicy Muz" MDK w Czechowicach-Dziedzicach
W tym samym miejscu w dniu 11 marca o godz. 18:30 odbędzie się kolejny wykład Janusza Chmielniaka z cyklu Zaginione światło "Zapal lampę i dobrej drogi". Dziś w przepastny bagażnik wrzucamy wszystko, co może nam być potrzebne w podróży. Pozostanie też odrobina miejsca na to, co tylko wydaje się być niezbędne. Przekręcamy kluczyk, ustawiamy nawigację i w drogę. A czy kiedyś zastanawialiśmy się jak wyglądało to 100 lat wcześniej? Dawne sprzęty oświetleniowe do samochodów, motocykli, rowerów itd...
W dniu 18.03.2019 r o godz. 18:30 zaplanowano wieczór kabaretowy, podczas którego wystąpi lokalny bard i satyryk Tomasz Roth i zaprezentuje swój autorski program pt. „Bajki dla dorosłych”.
Wstęp wolny.
- Lutowe wydarzenia w Czechowicach-Dziedzicach
W lutym zaplanowano trzy ciekawe wykłady, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.
11 lutego o godzinie 18:30 na spotkanie z cyklu: „Zaginione światło”, zaprosi do Piwnicy Muz czechowickiego MDK-u, Janusz Chmielnik. Tematem wykładu będzie historia wielkiej miłości królewny Marianny, czyli opowieść o niezwykłym związku pomiędzy Marianną Orańską i Johannesem van Rossumem inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Po raz pierwszy zostaną publicznie zaprezentowane fragmenty powstającej właśnie książki pt. „Wybacz Marianno”. Wstęp wolny, wyłącznie dla osób pełnoletnich!
Tydzień później, w dniu 18.02.2019 r. o godz. 18:30 odbędzie się spotkanie z Błażejem Torańskim, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, a także działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował w czasopismach takich jak m.in.: „Dziennik Łódzki”, „Wprost”, „Prawo i Życie” oraz „Rzeczpospolita”. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich I Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor w 2017 r. otrzymał Nagrodę im Janusza Kurtyki, przyznaną przez SDP za rok 2016 za publikacje na łamach pism "Odra" i "Do Rzeczy". W 2018 r. otrzymał nagrodę Zarządu Łódzkiego Oddziału SDP za książkę pt. "Knebel. Cenzura w PRL-u".
Książka ta zawiera wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami, literatami, odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym, władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy. Wstęp wolny!
To nie koniec atrakcyjnych wydarzeń lutego! W dniu 25 lutego o godz. 18:30 swój wykład wygłosi Jacek Cwetler członek Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Opowie o Księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najważniejszych kobiet przełomu XVIII i XIX wieku w Europie. Postać ta zapisała się w dziejach Polski jako twórczyni pierwszego na ziemiach polskich muzeum (1801r.), które stworzyła w Puławach. To z jej kolekcji pochodzi najsłynniejszy obraz w polskich muzeach "Dama z gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci oraz zaginiony obraz pędzla Rafaela Santi "Portret młodzieńca". Wstęp wolny!