Informacje osobowe i kontaktowe do organizacji.
Towarzystwo Przyjaciół Ligoty
Założone - 24.09.2007r
Adres: 43-518 Ligota, ul. Miliardowicka 64
Obecne władze:
Prezes- Małgorzata Kwaśniak ( pełni funkcje od początku powstania stowarzyszenia).
Wiceprezes – Anna Czylok.
Członkowie Zarządu – Helena Kaplita, Maria Szweda, Leszek Dyrda, Jerzy Bożek, Piotr Wróbel.
Adres mailowy - wkwasniak19@interia.pl
Tel. 666 279 065
Historia i informacje dotyczące działalności.
W dniu 15-tego maja 2007 roku w Domu Kultury W Ligocie Miliardowicach odbyło się zebranie założycielskie, w którym wzięło udział 40 mieszkańców Ligoty, które zainicjowało powstanie stowarzyszenia o nazwie Towarzystwo Przyjaciół Ligoty.
Zostały wybrane władze stowarzyszenia w osobach:
Prezes zarządu- Małgorzata Kwaśniak.
Wiceprezes - Anna Czylok.
Członek zarządu – Tomasz Kucharczyk.
Oraz wybrano członków komisji rewizyjnej, w składzie: Bogusław Więcek, Waldemar Przyłucki i Andrzej Kobiela.
Został również opracowany statut stowarzyszenia, złożono wniosek do Sądu Rejonowego w Katowicach i 24 września 2007 roku Towarzystwo Przyjaciół Ligoty zostało zarejestrowane i wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
Głównym naszym celem było;
- Rozwój społeczno-kulturalny oraz integracja i aktywizacja mieszkańców Ligoty.
- Kultywowanie tradycji regionalnej i dziedzictwa kulinarnego.
- Rozwój i propagowanie sportu i rekreacji.
- Promowanie naszej Małej Ojczyzny.
Siedzibą Stowarzyszenia został Dom Kultury w Ligocie Miliardowicach.
Pierwszą imprezą zorganizowaną przez nasze stowarzyszenie była biesiada, kultywująca tradycję regionalną, która odbyła się w sali bankietowej w Ligocie Miliardowicach. Na biesiadach, których zorganizowaliśmy dziesięć, prezentowaliśmy strój Śląska Cieszyńskiego, kładliśmy nacisk na tradycyjny wystrój , serwowaliśmy dania śląskie oraz przypominaliśmy gwarę śląską.
Uwzględniając zakładane cele, uczestniczyliśmy w 11 powiatowych przeglądach- Dziedzictwa Kulinarnego, przygotowując regionalne potrawy, w pięciu kategoriach: zupy, danie główne, ciasta i desery, produkt i nalewki. W przeglądach tych organizowanych corocznie w innej miejscowości powiatu bielskiego bierze udział ok.35 KGW oraz stowarzyszenia. W przeglądach zostaliśmy nagrodzeni nagrodą główną – statuetką za kołacz ze śliwkami oraz zdobyliśmy wyróżnienia za makówki na mleku, nalewkę z pigwy oraz za zawijok z jabłkami.
Przez 15 lat naszego funkcjonowania, ważnym wydarzeniem naszej działalności są uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to 12 koncertów w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, programy artystyczne z udziałem dzieci z miliardowickiego przedszkola, młodzieży ze Szkół podstawowych Ligoty, ale również zespołu muzycznego Movimento z MDK z Czechowic.
W ramach propagowania sportu i rekreacji oraz zdrowego stylu życia, zorganizowaliśmy 5 rajdów pieszych dla dzieci i młodzieży z trzech SP Ligoty. W trakcie rajdów uczestnicy pokonywali co roku inną trasę, a także musieli wykazać się znajomością historii, geografii i tradycji naszego sołectwa. Zorganizowaliśmy 11 rodzinnych ligockich rajdów rowerowych, które cieszą się dużym powodzeniem. Trasa corocznych rajdów wiedzie przez inne zakątki naszej Gminy i tym samym przyczyniamy się do promowania Naszej Małej Ojczyzny. Na uczestników czekają zawsze atrakcyjne nagrody oraz nagroda główna-rower.
Duże zainteresowanie mieszkańców Ligoty zyskały organizowane w okresie bożonarodzeniowym „Wieczory z kolędą i pastorałką”. Przybyli mieszkańcy zaopatrzeni w śpiewniki i przy akompaniamencie zespołu muzycznego, mogli wspólnie mile spędzić wieczór i wypróbować swoje talenty głosowe. Wieczory uświetniała recytacja poezji bożonarodzeniowej. W ramach tych wieczorów, zmieniając nieco charakter programu, gościliśmy 2 razy regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Równica” z Ustronia oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Odbyło się 12 takich wieczorów-koncertów.
Na zakończenie tych koncertów, uczestnicy przenosili się do parku obok DK i przy ognisku i rozgrzewającym grzańcu, kontynuowali kolędowanie.
Zorganizowaliśmy również 3 Przeglądy Zespołów Regionalnych. Wzięły w nich udział: zespół regionalny Międzyrzeczanie, Jasieniczanka, Zespół Pieśni i Tańca z Zabrzega oraz kapela góralska „Jontki” z Żywca.
Następnym wydarzeniem, kultywującym tym razem święto kościelne, to piknik z okazji Zielonych Świątek. Cel jaki nam przyświeca to ocalić od zapomnienia tradycje związane z tymi świętami tzn. z paleniem ognisk tzw.sobótek, śpiewami i wesołymi zabawami, integrującymi lokalną społeczność. Jak do tej pory zorganizowaliśmy 6 pikników, które odbyły się w parku obok DK, z ogniskiem, pieczeniem kiełbasy oraz śpiewami przy akompaniamencie akordeonu.
Promując lokalne rękodzieło zorganizowaliśmy 3 jarmarki przedświąteczne, wielkanocne i bożonarodzeniowe, w których to panie z naszej gminy prezentowały swoje arcydzieła oraz przedstawiliśmy wystawę pt. „Koronkowe pasje”.
Zorganizowaliśmy także konkurs fotograficzny dla mieszkańców Ligoty pt. „Ligota moja mała ojczyzna” oraz wystawy fotograficzne pt. „Ligota w obiektywie” i „Dawna Ligota w obiektywie”, oraz konkurs na najładniejszy ogród w naszym sołectwie.
Członkowie naszego Stowarzyszenia zainicjowali i zorganizowali remont Sali DK, którego koszt sfinansował Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, a następnie, w celu dalszej poprawy wizerunku Sali nasze Stowarzyszenie sponsorowało wykonanie fresku na tylnej ścianie oraz 10 grafik, które przedstawiają ważne ligockie obiekty. Fresk i grafiki namalował mieszkaniec Miliardowic Hubert Śleziński.
Z okazji jubileuszu 50-lecia Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach, w którym mamy siedzibę zorganizowaliśmy koncert w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Równica” z Ustronia oraz wystawę fotograficzną pt. „Dom Kultury na przestrzeni 50 lat”.
Z własnych funduszy zakupiliśmy również 2stoły do ping-ponga, „piłkarzyki” oraz stolik do szachów. Od miesiąca października do końca marca w poniedziałki, środy i piątki od godz.18-tej do 20-tej, pełniąc dyżury na sali, udostępniamy stoły wszystkim chętnym mieszkańcom Ligoty. Przykładem społecznego zaangażowania członków naszego Stowarzyszenia jest kolejne działanie modernizujące sale widowiskową DK czyli zakup i pokrycie sceny nową wykładziną, którą sfinansował Urząd Gminy.
Nie byłoby tak bogatego 15-letniego naszego dorobku gdyby nie dofinansowania do zadań dla organizacji pozarządowych, które otrzymujemy składając raz w roku oferty na konkursy gminne.
Wydawnictwa i inne formy działania.
Towarzystwo Przyjaciół Ligoty wydało dwie serie widokówek o Ligocie,
Na jubileusz 10 rocznicy działalności Towarzystwo wydało album pt. „Ligota w obiektywie”. W albumie znajduje się ponad 400 zdjęć Ligoty dawnej i teraźniejszej, a także wiersze dzieci z 3 SP Ligoty.