Józef Szypuła artysta urodził się w 1948 roku w Zabrzegu, mieszka w Czechowicach-Dziedzicach. Wspomnienia z dzieciństwa i lat chłopięcych przechowuje w pamięci jako bardzo cenne. Są wśród nich m.in. obrazy związane z uroczystościami kościelnymi i obrzędami, z uczestniczeniem w amatorskim teatrze, z cieszyńskimi strojami noszonymi przez babcię. Wspomnienia te znajdują odzwierciedlenie w rzeźbiarskiej twórczości autora.
Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem, ale pracował też jako spawacz i ślusarz, a także w dziale BHP czechowickiej Walcowni Metali. Rzeźbą zainteresował się przypadkowo. Już pierwsze próby twórcze okazały się na tyle udane, że tworzenie w drewnie pochłonęło go bez reszty. Jeździł z żoną na wystawy i kiermasze sztuki ludowej, gdzie przypatrywał się pracy rzeźbiarzy i snycerzy, lecz – podobnie jak ona – doskonalił swój warsztat samodzielnie, na nikim się nie wzorując. Na pierwszą konfrontację z innymi twórcami zdecydował się w 1986 roku, biorąc udział w II Prezentacjach Twórczości Robotniczej Województwa Bielskiego. Otrzymał wówczas nagrodę publiczności, a jedną z jego rzeźb zakupiło Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Dwa lata później został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Artystę pociąga szczególnie tematyka sakralna, jej bogata ikonografia – wystrój kościołów, katedr, przydrożne kapliczki to ważne źródła inspiracji. Rzeźbi postaci aniołów, wiedźm i czarownic, diabłów, a także sceny obrzędów oraz dawnych i współczesnych profesji. Odwołuje się również do frapującej go niezmiennie kultury żydowskiej. Józef Szypuła opracowuje ten sam temat na wiele sposobów, stale poszukując nowych środków wyrazu oraz tworzy rzeźby zróżnicowane formatowo – od drobnych do monumentalnych. Powstające z jednego kawałka drewna wielopostaciowe kompozycje, rzeźby zawierające liczne detale, świadczą o biegłości warsztatowej autora, dla którego niezmiernie ważne jest również uzyskanie określonych walorów estetycznych dzieła. To dążenie wyraża się przede wszystkim w dbałości o precyzję modelunku, w stosowaniu starannej i wyszukanej polichromii.
Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i zagranicznych. Uczestniczył w licznych wystawach sztuki ludowej w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie. Są również w rękach miłośników w całej niemal Europie, USA, Kanadzie, Brazylii, Meksyku i Australii. W 2005 roku, wspólnie z żoną, otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga, a w 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Był wielokrotnie wyróżniany przez Powiat Bielski m.in. podczas Noworocznego Spotkania z Twórcami i Animatorami Kultury.