BESTWINA
Gmina Bestwina leży w Kotlinie Oświęcimskiej. Jest gminą rolniczą, posiadającą dobrze zorganizowane i prosperujące gospodarstwa, także warzywnicze i rybno-hodowlane. Tradycyjnie gminę kojarzy się z hodowlą ryb, w XIX wieku wyhodowano tu nową rasę karpia. Fakt ten upamiętnia doroczne Święto Karpia Polskiego. W Bestwinie przy Muzeum Regionalnym im. księdza Z. Bubaka powstał Park Miniatur, w którym można podziwiać bestwińskie zabytki w odpowiednio mniejszej skali. W Kaniowie znajduje się Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji, który dysponuje 700-metrowym pasem startowym o nawierzchni asfaltowej.
BUCZKOWICE
Gmina Buczkowice, w skład której wchodzą cztery sołectwa, położona jest na płaskowyżu Kotliny Żywieckiej u podnóża gór: Skalite, Magura i Skrzyczne. Przez jej obszar przechodzą drogi turystyczne: Bielsko-Biała - Szczyrk - Wisła oraz Szczyrk – Żywiec. Jej główne atrakcje turystyczne to ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Żylicy oraz szlaki górskie i spacerowe. W Buczkowicach działa Powiatowy Zespół Placówek Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk im. Polskich Olimpijczyków, który kształci zawodników kadry narodowej w skokach i biegach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz konkurencjach alpejskich.
CZECHOWICE-DZIEDZICE
Gmina Czechowice-Dziedzice to ponad 45-tysięczna gmina do której należy miasto o tej nazwie oraz sołectwa Bronów, Ligota i Zabrzeg, położone w dolinie górnej Wisły u zbiegu rzek Iłownicy, Białej i Wisły. Sołectwa to obszar zdominowany przez tereny rolnicze i leśne. Z uwagi na bogactwo przyrodnicze zachodnia część gminy została włączona w Europejską Sieć Ekologiczną NATURA 2000 „Dolina Górnej Wisły”. Charakter przyrodniczy gminy wyznacza głównie przewaga terenów rolniczych z pozostałościami wielkoobszarowej gospodarki rolnej, stawami hodowlanymi oraz szerokim pasmem doliny rzeki Wisły i kompleksem lasów zabrzeskich przylegających do Zbiornika Goczałkowickiego. Miasto Czechowice-Dziedzice zajmuje wschodnią część gminy. Jego rozwój opiera się głównie na przemyśle, m. in. rafineryjnym, górniczym, metalurgicznym, zapałczanym. Obecnie gospodarka miasta ewoluuje w kierunku nowych, innowacyjnych technologii, jak produkcja biopaliw czy przemysł lotniczy. Mimo przemysłowego charakteru, gmina Czechowice-Dziedzice oferuje szeroki wachlarz atrakcji zarówno dla turystów nastawionych na aktywne spędzanie czasu, jak i dla tych, którzy chcą wypocząć i zrelaksować się na łonie natury.
JASIENICA
Gmina Jasienica jest siedzibą jednej z najrozleglejszych gmin w województwie, obejmującej 14 sołectw. Gmina położona jest na łagodnych, rozległych wzgórzach i łączy w sobie trzy regiony geograficzne: Beskid Śląski, Pogórze Cieszyńskie i Kotlinę Oświęcimską. Są to wymarzone tereny do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej i jeździectwa. Gmina kulturowo i historycznie nierozerwalnie związana jest ze Śląskiem Cieszyńskim. Wielką wagę przywiązuje się do działalności kulturalnej, a tradycje ludowe są bardzo pieczołowicie pielęgnowane przez zespoły regionalne oraz twórców. Na terenie gminy rozwija się rolnictwo i przemysł, a siedzibę znalazło tu wiele firm i przedsiębiorstw. To właśnie w gminie Jasienica powstała niskoemisyjna strefa ekonomiczna, która obejmuje łącznie 71 ha, położonych w Międzyrzeczu Dolnym, w sąsiedztwie dwóch kluczowych arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej S1 Bielsko-Cieszyn oraz drogi krajowej nr 1 Bielsko-Katowice. Na potrzeby inwestorów wydzielono 23 działki o różnej powierzchni. Teren został w pełni uzbrojony. To pierwsza w Polsce strefa ekonomiczna w dominującym stopniu nakierowana na ochronę środowiska.
JAWORZE
Gmina Jaworze gmina leżąca na Pogórzu Cieszyńskim, u podnóży Beskidu Śląskiego. Wyróżnia się przede wszystkim doskonałą lokalizacją, oraz bogatą bazą turystyczną. Na terenie gminy znajdują się liczne trasy spacerowe, rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne. Kilka szlaków umożliwia górską wędrówkę na okoliczne szczyty i w bardziej odległe rejony Beskidu Śląskiego. Jaworze to gmina o ponad 700-letniej historii. Od XIX wieku jest pierwszym
w Beskidzie Śląskim uzdrowiskiem z wodami zdrojowymi i klimatem sprzyjającym leczeniu górnych dróg oddechowych, alergii i schorzeń układu narządu ruchu. W zabytkowym Parku Zdrojowym można podreperować zdrowie m.in. przy powstałej kilka lat temu Tężni Zdrojowej.
KOZY
Gmina Kozy – to gmina jednowioskowa leżąca u podnóża Beskidu Małego. Jest to najliczniejsza wieś w Polsce, zamieszkuje ją ponad 12 tysięcy mieszkańców. Atrakcyjne usytuowanie miejscowości Kozy zachęca do jej odwiedzenia nie tylko w celach turystycznych, lecz stanowi także interesującą ofertę dla osób pragnących osiedlić się z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Jej położenie wyznaczają wyrobiska dawnego kamieniołomu widoczne na zboczu i oświetlony nocą krzyż milenijny na szczycie góry Hrobacza Łąka. W centrum obok Pałacu Czeczów rośnie okaz starego i pięknego platana.
PORĄBKA
Gmina Porąbka to gmina położona nad Sołą, wśród stoków Beskidu Małego i jezior: Międzybrodzkiego i Czanieckiego.Można tutaj wędkować, pływać kajakiem, żeglować i uprawiać windsurfing. Dzięki dużemu zalesieniu (ponad 50% powierzchni gminy stanowią lasy) tereny te są idealnym miejscem dla grzybiarzy i entuzjastów leśnych spacerów.Miłośnicy górskich wędrówek mają do dyspozycji wiele wyznaczonych szlaków turystycznych, przebiegających przez okoliczne szczyty Beskidu Małego. Do największych atrakcji gminy należy zbiornik drugiej co do wielkości elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce, mieszczącej się na górze Żar. Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektonicznych, sztuki sakralnej ale także obiektów poprzemysłowych, świadczących o bogatej historii tych terenów.
SZCZYRK
Gmina Szczyrk leży w Beskidzie Śląskim pomiędzy masywem Klimczoka a Skrzycznem. To niemal 6-tysięczne miasto jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki aktywnej. Daje możliwości zarówno do organizowania wycieczek pieszych i wypraw rowerowych latem, a zimą do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego. Narciarze mogą korzystać z wielu kilometrów tras zjazdowych, z których większość jest sztucznie naśnieżana i oświetlona. Do atrakcji należy również kompleks trzech Skoczni narciarskich „Skalite”. Szczyrk to bogata baza noclegowa oraz kuchnia regionalna. Zabytkowe sanktuaria i kapliczki, nowoczesne obiekty sportowe i rekreacyjne oraz cykl imprez kulturalno-rozrywkowych sprzyjają wypoczynkowi o każdej porze roku.
WILAMOWICE
Gmina Wilamowice to gmina położona na południu Kotliny Oświęcimskiej i północnej części Pogórza Śląskiego. W skład gminy wchodzi miasteczko Wilamowice i pięć sołectw. Wilamowice stanowią swoistą perłę na polskiej mapie etnograficznej. Piękne stroje i wilamowski język były w powszechnym użyciu, aż do II wojny światowej. Folklor wilamowski jest kultywowany przez regionalne zespoły pieśni i tańca. W Starej Wsi znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej- kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XV wieku. Gmina ma charakter rolniczo- przemysłowy, z przewagą gospodarstw indywidualnych. Na szczególną uwagę zasługują ekologiczne gospodarstwa ogrodnicze uprawiające rośliny ozdobne, drzewa i krzewy.
WILKOWICE
Gmina Wilkowice- gmina położona na pograniczu Beskidu Śląskiego i Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Doskonałe walory klimatyczne - duże nasłonecznienie, łagodny klimat i górskie powietrze, a także występowanie wód mineralnych powodują, że gmina jest często odwiedzana przez turystów. Turyści lubiący wędrówki po górach, mogą zarówno zwiedzać okoliczne szczyty, jak i znakowanymi szlakami wybrać się w odległe partie gór. W zimie górzyste tereny znakomicie nadają się do uprawiania sportów zimowych. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą skorzystać z wyznaczonych tras biegowych w szczytowych partiach Magurki Wilkowickiej. Wizytówką gminy jest muzeum znanego młodopolskiego malarza Juliana Fałata, tzw. „Fałatówka” w Bystrej.